Styrelsen

Ordförande:

Jeanette Wahlberg Hughes
Endokrinmedicinska sektionen, HMC, Universitetssjukhuset
581 85 Linköping
TEL: 010-1031204
jeanette.wahlberg@regionostergotland.se

Vice Ordförande:

Charlotte Höybye
Kliniken för Endokrinologi, Metabolism och Diabetes
Karolinska Universitetssjukhuset
171 76 Solna
TEL: 08-51 77 53 79
charlotte.hoybye@karolinska.se

Vetenskaplig sekreterare:

Per Dahlqvist
Medicincentrum, Norrlands Universitetssjukhus
901 85 Umeå
TEL: 090-785 00 00
per.dahlqvist@umu.se

Skattmästare:

Niklas Abrahamsson
Endokrin och Diabetes
Specialmedicin, Akademiska Sjukhuset
75051 Uppsala
Niclas.abrahamsson@medsci.uu.se

Facklig sekreterare:

Ragnhildur Bergthorsdottir
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
Sektionen för Endokrinologi
Per Dubbsgatan 15
41345 Göteborg
ragnhildur.bergthorsdottir@medic.gu.se

Övriga ledamöter

Sven Karlsson
VO Endokrinologi Hud Reproduktion Ögon
Skånes Universitetssjukhus
TEL: 046-177175
sven.karlsson@skane.se


Sophie Bensing
Kliniken för endokrinologi, metabolism och diabetes
Karolinska Universitetssjukhuset- Solna D2:04
171 76 Stockholm
TEL: 08-51770000
sophie.bensing@karolinska.se


David Buchebner
Lasarettsvägen 6, Halmstad
Länssjukhuset i Halmstad


Erik Waldenström
Endokrinmottagningen, Skånes universitetssjukhus
205 02 Malmö
TEL: 040-331000
ew.malmo.sef@gmail.com


Anna-Karin Åkerman
Medicinkliniken sekt för diabetes och endokrinologi, Universitetssjukhuset Örebro
Grev Rosengatan, 70185 Örebro
TEL: 019-6021301
anna-karin.akerman@regionorebrolan.se